Skierniewickie Stowarzyszenie FanĂłw "Gwiezdnych wojen" "Utapau"
Strona główna - Forum - Statut - O nas - Kategorie newsów - Kontakt - Kalendarz - Galeria - Download - Szukaj - Ostatnie komentarze Wtorek, Marzec 19, 2024
Zarząd:
Prezes:
Milka - gg:274886

Wiceprezes:
Lord W - gg:2504559
E-mail: wpolskce@poczta.onet.pl

Skarbnik:
Thorin - gg:1505406
Artykuły
· Recencja "Ostatniego...
· Spotkanie Utapau CXII
· Recencja Łotra Jeden
· Spotkanie Utapau CXI
· Spotkanie Utapau CX
Aktualnie online
· Anonimowi: 17

· Zalogowani: 0

· Łącznie użytkowników: 98
· Najświeższy rekrut: Monika
Ostatnio online
ivered 9 tygodnie/dni
Nova18 tygodnie/dni
Damian22 tygodnie/dni
Thingol22 tygodnie/dni
jariniop25 tygodnie/dni
Lord W31 tygodnie/dni
Aero75 tygodnie/dni
Thorin110 tygodnie/dni
Chebeat201 tygodnie/dni
Vinga248 tygodnie/dni
Ankieta
Czy po ustaniu pandemii miałbyś ochotę na spotkanie członków SSFGW Utapau?





Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Reklama:
Recencja Łotra Jeden
Recenzja

Gwiezdne wojny historie
Łotr Jeden


Światowa premiera filmu miała miejsce 15 grudnia 2016 r. Jednakże mieszkańcy Skierniewic mieli przyjemność obejrzeć film na pokazie przedpremierowym już dzień wcześniej. Ja ze względu na ciężki tydzień pracy musiałem poczekać aż do soboty - 17 grudnia.

Od samego początku projekt wzbudzał moje zainteresowanie dlatego też obejrzałem wszelkie zwiastuny, a także przeczytałem liczne artykuły zawierające przecieki odnośnie fabuły i występujących postaci. Po premierze przeczytałem także kilka opinii, w tym takie, że to najlepszy film z serii Gwiezdne wojny, lub, że jest to film na poziomie Imperium Kontratakuje. Ciekaw byłem czy nie są to opinie mocno przesadzone.

Gdy wraz ze znajomymi obserwowałem reakcje osób wychodzących z kina, na ich twarzach nie było radości. Zatem wnioskować było można, że film prawdopodobnie nie miał szczęśliwego zakończenia. Zasłyszałem także opinie, że w filmie jest zbyt mało Dartha Vadera.

Także do oglądania obrazu zasiadłem z dosyć pokaźną wiedzą na temat prezentowanej treści. Film z serii historii (choć może trafniejszy byłby tytuł opowieści) zaczął się od tzw. intra - filmiku poprzedzającego napisy, które nie były prezentowane w tradycyjnej formie, znanej z oryginalnych trylogii. Widać tu było analogię do filmów z Jamsem Bondem.

Film Łotr Jeden opowiada o grupie rebeliantów, którzy zostają wysłani z misją zdobycia planów Gwiazdy Śmierci. Tytułowy Łotr Jeden to kryptonim statku, który jako pierwszy wyruszył do bitwy z imperium z bazy na Yavin IV. Większość fanów znała zakończenie filmu - plany zostały przekazane na koreliańską korwetę Tantiv IV ściganą przez imperialny niszczyciel klasy imperial - Dewastator - dowodzony przez Lorda Vadera. Szkopuł tkwił zatem w szczegółach - jakim cudem rebelianci poznali tę pilnie strzeżoną tajemnicę.

Na szczęście po Przebudzeniu Mocy większość fanów nie miała wygórowanych ambicji. W mojej ocenie najwyższe słowa uznania należą się dla scenarzystów - Chrisa Weitza i Tona Gilroy'a. To dzięki nim ten film był tak udany. Największym plusem filmu była fabuła i kreacja postaci.

Scenarzyści musieli zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Działali w pewnych ograniczonych ramach - musieli mieć na uwadze wydarzenia z Nowej nadziei, Zemsty Sithów oraz serialów Wojny Klonów i Rebelianci, bowiem w swojej fabule odnosili się do postaci w nich występujących. Mieliśmy zatem m.in.: Gubernatora Tarkina, Sawa Gerrerę, Baila Organę, czy też Herrę Syndullę.

Najważniejszy atut to oryginalna fabuła. Pomimo iż znałem ogólne zakończenie to nie przewidziałem rozwoju wydarzeń. Co najważniejsze film był realistyczny i nazwałbym go mało "cukierkowym". Choć był to film o nadziei mieliśmy ludzki postacie, a nie typowych bohaterów bez skazy. Wszyscy mieli coś na sumieniu. W sytuacji zagrożenia bohaterowie byli gotowi poświęcić lub okłamać towarzyszy dla sprawy. Brak zaufania wynikał z życia w ciągłej konspiracji. Ważne postacie nie były nieśmiertelne. Odnosiło się też wrażenie, że szturmowcy są naprawdę groźni i ginie ich co najmniej tylu co rebeliantów. Nawiązanie do innych części sagi były subtelne np postać Dr Ewazana. Najważniejsze, że nie powtarzano w oczywisty sposób schematów, bowiem takie oczywiste odniesienia serwowane kolejny raz, byłyby już nie do zniesienia i mogłyby pogrzebać pozytywny odbiór filmu.

Jedynym minusem fabuły była ciągła zmiana miejsca akcji na początku filmu, co było naprawdę irytujące. Dodatkowo irytację zwiększały pojawiające się opisy planet. Szybka akcja powodowała, że widz mógł się pogubić w tej odległej galaktyce. Drugim nieco mniejszym minusem fabuły było odejście od praw fizyki rządzących dotychczas w świecie Gwiezdnych wojen. Skok w nadprzestrzeń z atmosfery planety - tego należało uniknąć. Niestety ten zły zwyczaj zapoczątkowało już Przebudzenie Mocy, co słusznie zauważył jeden z moich kompanów.

Kreacja postaci to kolejny element na najwyższym poziomie. Widać to po wyrazistej postaci Tarkina. Trudno, w jego przypadku, powiedzieć o wyrazistej grze aktorskiej. Jednakże sama postać, jej zachowanie, wypowiedzi są jak najbardziej spójne z tym co otrzymaliśmy w Nowej nadziei. Tarkin jest dystyngowany, opanowany, stanowczy i najbardziej brutalny i bezwzględny. Świetnie są też ukazane relacje pomiędzy trójką głównych złych Tarkinem - Krenniciem - Vaderem. Wszystkie postacie są wyraziste i każda z nich ma swoją jasno przypisaną rolę. Myślę, że po obejrzeniu tego filmu zwycięzca tego konfliktu jest oczywisty.

Wielki plus dla scenarzystów za pokazanie stosunku Vadera do broni masowego rażenia. Zgodnie z filozofią Sithów ciemna strona mocy służy do władzy nad ludźmi. Super stacja bojowa to coś czego pożądają ludzie pokroju Krennica i Tarkina.

Postacie występujące po jasnej stronie nie są wcale bardziej kryształowe. Widzimy kapitana Andora, który musi poświęcić życie towarzysza, aby uzyskać informację; ekstremistę Gerrerę, który torturuje pilota oraz porzuca 16 letnią dziewczynę, gdyż jej przeszłość (imperialni rodzice) stanowi dla niego balast i zagrożenie; pilota Bodhi'ego, który pomagał konstruktorom Gwiazdy Śmierci i który ciągle boi się śmierci i otwartej walki z imperium, stąd trzyma się z boku oraz kultystów zakonu Jedi, w tym Baze Malbusa, który wyrzekł się dotychczasowych przekonań widząc tryumf imperium. Najciekawszą postacią jest niewidomy wyznawca jasnej strony Mocy Chirrut. Myślę, że to on zyskał największą sympatię widzów.

Film posiada też naprawdę wyjątkowe sceny. Jedna z nich dotyczy Chirruta, który przełamuje strach i modląc się pod ostrzałem blasterów, w spokoju przechodzi przez linię frontu (niczym Mojżesz przez Morze Czerwone). Analogiczną sytuację mamy u Bohdiego, który choć przy różnych okazjach ma drobne wymówki dla swoich działań, mobilizuje grupę rebeliantów do walki i ostatecznie wykonuje mordercze zadanie. Sceny finałowe z Krenniciem, Vaderem, robią naprawdę duże wrażenie. Dla fanów kosmicznych bitew, też znajdą się pewne smaczki, jak choćby wykorzystanie hamerrheadów w warunkach bojowych. Oczywiście najważniejsza jest ostateczna scena. U wielu wzbudzi on mieszane uczucia - choć u większości takie same - to nie koniec, a dopiero początek. Oczywiście początek Nowej nadziei.

Kolejnym ogromnym plusem są naprawdę bardzo dobre dialogi. Przykładem są oszczędni w słowach Vader i Tarkin. Każde ich wypowiedziane słowo ma pewien ładunek znaczenia. Szczególnie udany jest dialog pomiędzy Vaderem, a Krennicem, w której Lord ostrzega oficera "aby ten nie zadławił się własnymi ambicjami". Kreacja Tarkina to majstersztyk i w głównej mierze opiera się na doborze słów. W jego przypadku nie liczy się ilość, a nośność przekazu. Gdy potrzeba wypowiedź jest taktowana, stonowana, czasami dwuznaczna, lub nieznosząca sprzeciwu. Czasami wystarczy kilka słów "poinformujcie Lorda Vadera" - wiadomo co się święci. Bardzo udane są też żartobliwe wypowiedzi rozładowujące emocje. Wydaje się, że postacią która ma głównie łagodzić napięcie, poprzez swoje wypowiedzi jest K-2SO, choć kroku dotrzymują mu Chirrut Îmwe i Cassian Andor.

Kolejnym elementem jest gra aktorska. W dużej mierze gra aktorska jest zależna od kreacji postaci przez scenarzystów. Wydaje się, że postacie, które zostały lepiej wykreowane na poziomie scenariusza, będziemy odbierali jako dobrze zagrane. W mojej ocenie prym wiodą Chirrut Îmwe, Baze Malbus (świetnie stworzony duet), Cassian Andor, Orson Krennic, Galen Erso, Lira Erso oraz młoda Jinn Erso. W mojej ocenie młoda dziewczynka wypadła naprawdę przekonująco. Postać grana przez Felicity Jones wypadła bez rewelacji, choć nie odbiegała od poziomu. Gdybym miał wytypować najgorzej zagraną postać z załogi Łotra Jeden prawdopodobnie wytypowałbym ją. Zadanie miała o tyle utrudnione, że partnerujący jej aktorzy byli przekonujący. Dobrze oceniam też aktorstwo przywódców rebelii. Większość z nich w filmie pojawiło się przez chwilę i pozostawili po sobie ślad i co najważniejsze byli wyraziści (choć tu myślę, że nadal duża zasługa jest po stronie scenariusza).

Odnośnie zdjęć również nie mam uwag. Niektóre ujęcia zapierały dech w piersiach - zwłaszcza Jaddy i Scarifu. Bardzo cieszy subtelne odwołanie do Nowej nadziei w postacie odwzorowania Yavinu (tutaj pochwała dla scenografów). Zachowanie spójności z innymi częściami niewątpliwie wpłynęło na pozytywny odbiór filmu. Ze względu na dużą liczbę odwiedzanych planet możliwe było zaprezentowanie wielu pięknych krajobrazów. Zabrakło mi jedynie typowych dla Gwiazdy Śmierci ujęć na korytarzu, z Mausami i charakterystycznymi ścianami, lub choćby ujęcia w hangarze, jakie znamy z Nowej nadziei.

Efekty specjalnie oceniam wysoko. Bitwy kosmiczne, ujęcia planet oraz Gwiazdy Śmierci generowane komputerowo były na wysokim poziomie. Nie miałem odczucia, jak w Hobbicie, że jestem uczestnikiem gry komputerowej. Dużym wyzwaniem było wygenerowanie postaci gubernatora Tarkina. Wielki szacunek za tę innowację. Efekt może nie był do końca zadowalający, ale trzeba przyznać, że ILM jest pionierem w tej dziedzinie. Może za 10 lat, gdy wyjdzie jakaś edycja specjalna, technologia pójdzie na tyle do przodu, że uda się wygenerować gubernatora od nowa już w pełni realistycznego. Szacunek należy się za podjęcie tematu i przyzwoite wykonanie.

W kwestii dotyczącej montażu i reżyserii również mam parę uwag. Intro było na bardzo wysokim poziomie, ale początek po napisach był ciut chaotyczny - należało chyba inaczej zmontować materiał. Również bitwa końcowa ma źle rozłożone akcenty. Odnosiło się wrażenie chaosu. Nagłe przybycie Darha Vadera i abordaż jakoś mnie nie przekonywały wizualnie. We wcześniejszych scenach Vader był stonowany, spokojny, postępował bez pośpiechu (tak jak w Nowej nadziei). W bitwie finałowej wkradł się jakiś chaos. Zabrakło mi właśnie ujęć z Vaderem i Tarkinem. Akcja była szarpana. Reżyser jakby chciał maksymalnie przyspieszyć kulminację w kosmosie po kulminacji na planecie. Podobną manierę widziałem w trzeciej części Hobbita, gdy miała miejsce długo rozwlekana bitwa po czym bohater "od razu" się pożegnał i odszedł. Pomysł na ostatnia scenę bardzo dobry. Wykonanie kulało, choć pojawiały się w niej kluczowe dla filmu postacie.

Ostatnim elementem, który ocenię będzie muzyka. Niestety jest to najsłabszy element. Nawet stonowana lekka monotonna muzyka Williamsa z Przebudzenia Mocy jest lepsza. Utwory, które zostały zaprezentowane w trailerach jak najbardziej pasowały, jednakże dłuższe fragmenty utworów w trakcie filmu jakoś nie do końca obrazowały to co się dzieje na ekranie. Niektóre motywy muzyczne były zbyt wyraziste i stylowo odbiegające od tego co znamy. Szkoda, że nie udało się najzwyczajniej w świecie zrobić dobrych remixów muzyki z Nowej nadziei lub po prostu żywcem dopasować muzyką z oryginalnych Gwiezdnych wojen. Motyw ciemnej strony (marsz imperialny) jest także nie na miejscu, bowiem Vader nie jest postacią wiodącą.

Podsumowując dodam, że był to film dosyć ambitny - jak na ostatnie Gwiezdne wojny. Poruszył temat dość trudny i pokazał okrucieństwo i dramat wojny. Wszyscy główni bohaterowie nie byli bez skazy, a więc nie mamy tu idealnego wzoru do naśladowania jakim jest Ben Kenobi czy Luke Skywalker. Zło ma tu wiele twarzy i nie jest to w głównej mierze twarz Vadera, co twarz Tarkina i Krennica, którzy choć nie mieli mocy, byli bezwzględni i chorobliwie ambitni. W moim odczuciu nie jest to film dla dzieci - zwłaszcza takich, które oczekują walki na miecze świetlne oraz dobrego zakończenia. Zgadzam się też z tymi, którzy nie oglądali innych części Gwiezdnych wojen, że kontekst może nie być do końca jasny. Udało się zrobić nie tyle film widowiskowy, co film z jakimś głębszym przesłaniem, film zapadający w pamięć i odciskający swoje piętno.

Na zakończenie nie sposób odnieść się do tezy, że jest to film na poziomie Imperium Kontratakuje. Na wstępie należy wskazać, że są to zupełnie inne filmy z serii Gwiezdnych wojen, pokazane z perspektywy innych bohaterów. Nie bez powodu mówi się, że Gwiezdny wojny są filmem kultowym. Film z 1977 r. był pewnym przełomem w kinie. W dzisiejszych czasach, gdy filmów o tematyce fantastycznej jest tak dużo, trudno o film wybitny. Żaden z filmów serii, który powstanie nie będzie już tak przełomowy, wyjątkowy i nie będzie tak oddziaływał na wyobraźnię fanów. Największa trudność polega na znalezieniu złotego środka - ile należy zaczerpnąć z oryginału, a ile dodać od siebie. Myślę, że jest to film gorszy od Imperium Kontratakuje, ale lepszy od Mrocznego Widma (choć brak mu tak dobrych aktorów jak Liam Neeson, Natalie Portman czy Ewan McGregor) i Przebudzenia Mocy. Ważne, że jest to film wyrazisty i zasługujący na opinię filmu dobrego. Z pewnością z chęcią do niego wrócę.

Ocena 8/10

PS. Oczywiście poziom 10/10 to Nowa nadzieja
· Napisane przez Lord W dnia 18 grudzień 2016 14:35 · 9 komentarzy · 23879 czytań · Drukuj
Komentarze
#1 | ivered dnia 18 grudzień 2016 22:35
Też dałbym 8/10 ale z inne trochę inne rzeczy mi się podobały/nie podobały. I tak, na pewno nie jest to film lepszy od V epizodu (ani żadnego ze starej trylogii imho).

Postacie były sympatyczne (może przez aktorów), główna bohaterka była taka sama na początku i na końcu - czyli po prostu źle napisana. Andor był ciekawszy i jako jedyny zdawał się mieć jakiś wewnętrzny konflikt. Vader był niewymiarowy - albo mi się zdaje, ale coś było z nim nie tak od strony wizualnej.

Brak walki na miecze - jednak miecze świetlne są ikoną filmów SW. Muzyka słaba, TOR czy KOTOR są bardziej klimatyczne od tego tu. CG ok, Tarkin i Leia prawdopodobnie polegli na deadlinach Smile
#2 | Lord W dnia 23 grudzień 2016 23:04
Podobno Vader był dokładnie taki sam jak w oryginalnych Gwiezdnych wojnach.

Mówisz, że aktorzy jednak dobrze zagrali Grin Ja jednak bardzo dużą zasługę dla filmu przypisałem scenariuszowi.
#3 | ivered dnia 24 grudzień 2016 16:31
Scenariusz był ok, ani wybitny ani nudny (jak epizod 7). Ale moim zdaniem jednak magia SW uległa wyczerpaniu po Zemście Sithów i teraz będziemy oglądać tylko odgrzewane motywy, postacie itp. Nie będzie żadnej myśli przewodniej i jak to jest powiedzcie mi że nawet cienki epizod 1 potrafił stworzyć ciekawą galaktykę która sprawiała wrażenie tętniącej życiem a nowe części są takie strasznie puste. To jest oczywiście moja opinia tylko ale coś umyka w tych nowych SW, brakuje mi tego odkrywania nowych planet, miejsc, statków, postaci.
#4 | Lord W dnia 26 grudzień 2016 21:16
Hm ... mnie się Łotr Jeden bardzo podobał, w przeciwieństwie do Przebudzenia Mocy. To są dwa rożne filmy i dwa różne poziomy.

Magia SW nie uległa wyczerpaniu. Łotra Jeden ogląda się dobrze - jego chce się oglądać. Przebudzenie Mocy nie - właśnie ze względu na fabułę, która jest słaba. Źle się stało, że od razu nie postawiono na spin offy jako nowe otwarcie. To byłoby lepsze rozwiązanie. Moim zdaniem po sukcesie Łotra Jeden powstaną kolejne filmy i kto wie czy nie bardziej ambitne. Akurat film o młodym Hanie średnio mi się podoba, ale o Bobie Fecie - czemu nie. naprawdę można by zrobić zbiór sensownych opowieści.

Łotr Jeden nie jest pusty. Naprawdę polubiłem tych bohaterów i uważam, że było to ciekawa historia. Finał mnie zaskoczył, a miałem bardzo dużo przecieków. Czy jest przesłanie w tym filmie? Takie jak w każdym filmie SW, że warto wierzyć, że jest nadzieja i że jest dobro. Nawet jeśli główni bohaterowie umierają to ich śmierć nie jest daremna. Walczyli do końca. Nie uważam, aby był on pusty bardziej niż Atak Klonów.

Co innego Przebudzenie Mocy - ten film jest pusty, bo nie wnosi nic. Jest po prostu mało atrakcyjną kalką.
#5 | Lord W dnia 07 luty 2017 22:48
Posłuchałem ostatnio muzyki z Łotra Jeden i powiem, że nawet się do niej lekko przekonałem. Są tam ze dwa utwory warte uwagi. Mi najbardziej zapadł w ucho motyw Krennica.
#6 | ivered dnia 19 luty 2017 20:05
Aż sobie przesłucham bo nie pamiętam czy już to zrobiłem. Czyli tak jakbym nie słuchał Wink
#7 | ivered dnia 25 luty 2017 19:26
Przesłuchałem wielokrotnie i jest ok. Dobry do słuchania w czasie pracy, ale Williams to jednak Williams. 8/10.
#8 | Lord W dnia 25 luty 2017 21:25
Nom. Ja teraz katuję non stop muzykę z Łotra. Są tam ze dwa, trzy utwory wyróżniające się. Chyba motyw Krennica jest najlepszy.Wink
#9 | Lord W dnia 31 maj 2017 21:57
Oglądałem ostatnio Łotra. Film mi się podoba coraz bardziej. Szkoda trochę, że ten początek jest taki zwalony, ale ogólnie ma klimat.Grin Zdecydowanie lepszy od EP VII.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

01/08/2023 18:17
Cytaty fanklubowe są dostępne dla zalogowanych. Prośba o podesłanie zdjęcia z ostatniego nieofa to wrzucę na stronę. Będzie dostępne tylko dla zalogowanych.

22/02/2022 21:22
Niech Moc będzie z Wami! Yoda

22/02/2022 20:49
Dziękować. Dawno mnie tu nie było, ale widzę, że co niektórzy wchodzą jeszcze na stronę. Wink

26/12/2021 23:04
Wesołych Świąt X Mas

24/05/2021 22:22
Superancko. Grin

21/05/2021 09:29
Bo miałem czasem przyśpieszenia, powoli kończę już ten statek, coś wrzucę Smile

20/05/2021 18:27
Ja rzadziej wchodziłem to tempo pracy Ivereda wydawało się imponujące. Wink

20/05/2021 18:25
Odnotowuję, że znowu byłem Wink Grin

17/05/2021 21:42
Póki co trzymam się go Wink

14/05/2021 21:20
I bardzo dobrze Lordzie Smile

Warto zobaczyć:


Skierniewickie Stowarzyszenie Fanów Gwiezdnych Wojen "Utapau"
HTML, PHP, coding, etc: Chebeat
Design: Chebeat & Thingol

Star Wars jest znakiem towarowym Lucasfilm, ble, ble, ble... (użyto w celach fanowskich..)


Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2009 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.