Skierniewickie Stowarzyszenie FanĂłw "Gwiezdnych wojen" "Utapau"
Strona główna - Forum - Statut - O nas - Kategorie newsów - Kontakt - Kalendarz - Galeria - Download - Szukaj - Ostatnie komentarze Czwartek, Sierpień 18, 2022
Zarząd:
Prezes:
Milka - gg:274886

Wiceprezes:
Lord W - gg:2504559
E-mail: wpolskce@poczta.onet.pl

Skarbnik:
Thorin - gg:1505406
Artykuły
· Recencja "Ostatniego...
· Spotkanie Utapau CXII
· Recencja Łotra Jeden
· Spotkanie Utapau CXI
· Spotkanie Utapau CX
Aktualnie online
· Anonimowi: 14

· Zalogowani: 0

· Łącznie użytkowników: 98
· Najświeższy rekrut: Monika
Ostatnio online
ivered 1 tydzień
Thingol12 tygodnie/dni
Aero15 tygodnie/dni
Lord W25 tygodnie/dni
Thorin27 tygodnie/dni
Nova89 tygodnie/dni
Chebeat119 tygodnie/dni
Damian141 tygodnie/dni
Vinga166 tygodnie/dni
Luniak170 tygodnie/dni
Ankieta
Czy po ustaniu pandemii miałbyś ochotę na spotkanie członków SSFGW Utapau?

Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Reklama:
Zobacz temat
 Drukuj temat
Jak czytać komiksy Star Wars?
Thorin
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 25 listopad 2014 22:07
Awatar

Największe zło strony

Postów: 1650
Data rejestracji: 08.01.10

Jak czytać komiksy Star Wars?
W Polsce wydano gdzieś koło sporo komiksów Star Wars. Od czego zacząć by się w tym nie pogubić? Które komiksy warto przeczytać? O tym będzie właśnie ten poradnik.
1.Komiksowy żargon
Na początku wyjaśnie kilka słów, które będą się tu często pojawiać.
-Zeszyt-podstawowa forma wydawania komiksu. Standardowy zeszyt wydawany w stanach ma około 24 strony komiksu plus takie rzeczy jak reklamy i dział z listami. Zeszyty zazwyczaj wychodzą co miesiąc. Kilka zeszytów razem tworzy jedną historię (story arcs).
-Story arcs-jest to historia na którą składają się zeszyty. O ile pojedynczy zeszyt jest najczęściej tylko kawałkiem opowieści, to story arc jest właśnie całą tą opowieścią. Story arci mogą być różnej długości. Mogą być takie, gdzie cała historia to jeden zeszyt, a także taki, gdzie będzie 6 zeszytów. Story arci są pewną całością, choć często mogą częścią jakieś większego wątku fabularnego serii to jednak sam story arc tworzy pewną całość (jest jak kolejny tom książki).
-Trade Paperback (TPB )-są to wydania zbiorcze. Historie zeszytowe są tu połączone w story arci. Nie ma tu żadnych reklam. Zazwyczaj w takich wydaniach znajduje się od 4 do 8 zeszytów.

2.Który kanon?
Obecnie istnieją dwa kanony gwiezdnych wojen:
-Legends- kanon ten był rozwijany od 1977 roku. Pojawiło się tu wiele postaci, które dla fanów są równie wspaniałe i kultowe co postaci filmowe. Sława niektórych postaci dotarła nawet do ludzi, którzy zbytnio w uniwersum kosmicznej sagi nie siedzą. Jednak w 2014 roku Disney zamknął ów kanon, by mieć otwarte pole do pisania nowych filmów z gwiezdnych wojen.
-Obecny kanon- Nowy kanon stworzony przez Disneya. To w nim będą działy się kolejne filmy. W nim też dzieje się akcja serialu animowanego „Star Wars: Rebelianci”. Z wcześniej zrobionych produkcji w tym kanonie mamy całą filmową sagę, Film The Clone Wars (Wojny klonów), serial The Clone Wars (Wojny klonów), oraz komiks Darth Maul: Son of Dathomir.

Jak na razie na polskim rynku nie ukazały się żadne komiksy z obecnego kanonu.


3 Zasady czytania
Wśród komiksów jest o tyle łatwiej, że wystarczy czytać serie od początku i to zazwyczaj wystarczy. Są jednak dwa miejsca w których mogą wystąpić drobne problemy (typu będziemy czytać wszystko, a bohaterowie nagle wspominają coś co zdarzyło się w innym komiksie o którym nie wiedzieliśmy, że powinniśmy w tym momencie czytać)
-Wojny klonów-Fabuła wojen klonów jest rozwijana głównie w serii Republic (zeszyty 49-83), ale jest też kilka pobocznych serii, które uzupełniają pewne rzeczy, albo pokazują coś czego nie pokazało Republic. Głównymi seriami pobocznymi są Jedi i Obsesja. Serie te są fabularnie związane z fabułą wojen klonów, dlatego warto czytać je razem z Republic. O tym, że serie poboczne są integralną częścią historii może świadczyć fakt, że w wydaniach zbiorczych serie Jedi i Obsesja zostały wydane w tych samych tomach co Republic razem tworząc serie wydań zbiorczych o tytule Clone Wars.

-Wektor-Jest to wydarzenie łączące 4 serie komiksowe (Rycerze starej Republiki, Mroczne czasy, Rebellion i Dziedzictwo). Historia ta została wydana w dwóch tomach nazwanych Wektor. Wektor tom I ma kolejny story arc z Rycerzy starej Republiki i Mrocznych czasów. Zaś w Wektor tom II są historie z Rebelliona i Dziedzictwa. Wektora nie należy pomijać, ponieważ w każdej serii stanowi on punkt przełomowy (coś jak w przypadku finału sezonu w serialach).

Poza seriami, które mają ciągłą fabułę są też takie, które są po prostu zbiorem opowieści, które nie są zbyt silnie związane ze sobą fabułą . W takich przypadkach możemy zacząć od dowolnej z historii.
-Tales-to seria zawierająca różne opowieści ze świata gwiezdnych wojen. Są one bardzo różnorodne. Są tu zarówno jakieś dziwne i głupie opowiastki, jak i ciekawe historie mające fajny pomysł.
-Empire- jest to seria, gdzie większość historii to różne opowieści związane z bohaterami starej trylogii.

4 Od czego zacząć?
W komiksach Star Wars ciężko wyróżnić coś takiego jak najważniejszy wątek. Każda seria ma swój watek fabularny, który kończy się wraz z nią. Czasami jakąś inna seria do tego nawiąże, ale zawsze początek serii jest bezpiecznym punktem od którego można w miarę komfortowo zacząć.
W tym miejscu podam listę tego od czego można zacząć. W pierwszych punktach będę podawał całe serie, a w niższych pojedyncze historie. W podpunktach do serii będę podawał historie, które zwłaszcza są warte uwagi. Tam gdzie jedynym takim punktem jest początek nie będę nic podawał. Będę tu podawał tylko rzeczy wydane po Polsku.
Jeśli chcemy zacząć od czegoś bliskiego Starej trylogii:
 Seria Empire
o Zdrada
o Biggs Darklighter: Bohater Rebelii
o Wrak
o Układ idioty
o Wzorowy oficer
 Rebelia: Drobne zwycięstwa
 Dzięki stwórco
 W służbie Imperium
 Życie barona Fela
 Zdradzony


Jeśli chcemy zacząć od czegoś bliskiego Nowej trylogii:
 Seria Republic –to bardzo dobra seria, która pokazuje, że Star Wars to nie tylko naparzenie się na miecze świetlne. Są tu ciekawe nieco mroczniejsze wątki, lecz nadal ma to w sobie masę klimatu gwiezdnych wojen. Mamy tu ciekawe postaci, dużo akcji i ciekawą fabułę. Jedyną wadą mogą być niektóre historie z początku serii (Wstęp do Rebelii, Wysłannicy Jedi), które nie reprezentują tak dobrego poziomu jak cała reszta.
Momenty od których można zacząć czytanie:
o Przybysz
o Zmrok
o Ofiara
 Seria Jedi
 Seria Mroczne Czasy- gwiezdne wojny w nieco mroczniejszym wydaniu
 Rada Jedi: Działania wojenne
 Wojna w nadprzestrzeni
 Fale grozy- coś dla miłośników wojen klonów, Aayli Secury lub Kita Fisto
 Czystka-komiks z czasów po Zemście Sithów pokazujący jak Darth Vader eleminuje kolejnych Jedi. Podane niżej tytuły to kolejne historie stworzone według podobnego pomysłu (choć widać wiele różnic i każdej z tych historii ów pomysł jest pokazany nieco inaczej)
 Sekundy do śmierci
 Ukryte ostrze
 Pięść tyrana

Jeśli interesują nas Wojny klonów:
 Seria Republic (49-83) + Jedi + Obsesja
 Fale grozy
 Raczej ciemność widoma
 Towarzysze broni
 Niewolnicy Republiki
 Bohater konfederacji
 Oczy rewolucji- historia generała Grievousa

Jeśli interesują nas Sithowie:
 Seria Opowieści Jedi-ta seria przedstawia genezę sithów. Mamy tu tez pierwsze starcie pomiędzy Jedi a Sithami. W serii mamy pokazanych starożytnych lordów sith do których często nawiązuje się w uniwersum.
 Seria Dziedzictwo-mamy tu cały zakon sithów i dużo walk na miecze świetlne
 Uczeń
 Darth Maul

Jeśli interesują nas Jedi:
 Seria Opowieści Jedi- Pierwsze starcia między Jedi i Sithami, dużo postaci Jedi
 Seria Rycerze starej Republiki- Rycerze Jedi odgrywają tu ważną rolę. Poza tym widać tu, że są oni przedstawieni jako normalni ludzie, którzy też mogą popełniać błędy, albo musza podejmować trudne decyzje. Pomimo poważniejszych motywów to nadal seria ma w sobie masę przygody i klimatu Star Wars.
 Seria Republic + Jedi + Obsesja- mamy tu dużo ciekawych postaci rycerzy Jedi, mamy ciekawą fabułę. No i przede wszystkim Wojny klonów, które w tej wizji wielu fanów uznaje za te „prawdziwe”, bo są znacznie poważniejsze i mroczniejsze niż w animowanych serialach o wojnach klonów.
Jeśli interesują nas łowcy nagród:
 Jango Fett: Łowy
 Jango Fett
 Zam Wessel
 Aurra Sing
 Więzy krwi: Jango i Boba
 Poświęcenie
 Wrak
 Boba Fett: Narzędzie zniszczenia
Jeśli interesuje nas Boba Fett:
 Ścieżka wojownika
 Więzy krwi: Jango i Boba
 Poświęcenie
 Wrak
 Przelicytowany, lecz niepokonany
 Być Bobą Fettem
 Boba Fett: Narzędzie zniszczenia
 Z odzysku
 Odpłata
Jeśli interesują nas mandalorianie:
 Seria Rycerze starej Republiki- mandalorianie co jakiś czas się pojawiają, a ich poczynania są ważne dla fabuły serii.
 Jango Fett: Łowy- opowieść o przeszłości Jango Fetta i dużo jest tu wątków związanych z mandalorianami. Między innymi mamy tu watahę śmierci.
Jeśli interesuje nas Darth Vader:
 Czystka
 Sekundy do śmierci
 Ukryte ostrze
 Pięść tyrana
 Zdrada
 Cel: Vader
 Dzięki stwórco
Jeśli interesuje nas Chewbacca:
 Seria Chewbacca
Warte uwagi komiksy z Hanem Solo:
 Rutyna
 Podróż w nieznane
 Duch
 Układ idioty
 Razem samotni
 Mroczne Imperium
 Mroczne Imperium 2
 Kres Imperium
 Upiory
Warte uwagi komiksy z Lukiem Skywalkerem:
 W cieniu ojców
 Wektor (historia z serii Rebellion)
 Mroczne Imperium
 Mroczne Imperium 2
 Kres Imperium

Warte uwagi komiksy z Leią:
 Waleczna księżniczka
 Kawałek domu
 Mroczne Imperium
 Mroczne Imperium 2
 Kres Imperium
Warte uwagi komiksy z Obi Wanem:
 Seria Republic + Obsesja- od połowy serii jest jednym z głównych bohaterów. Historie w których się pojawia jego wątek (wg kolejności czytania). Jest to zestawianie mające wszystkie potrzebne do czytania historie.
o Braterstwo broni
o Dziedzictwo Janga
o Nowe oblicza wojny
o Pole rażenia
o Bitwa o Jabiim
o Nienawiść i strach
o Ziemia niczyja
o Republika
o Obsesja
 Towarzysze broni
 Stare rany
Warte uwagi komiksy z Anakinem:
 Seria Republic + Obsesja- od połowy serii jest jednym z głównych bohaterów. Historie w których się pojawia jego wątek (wg kolejności czytania). Jest to zestawianie mające wszystkie potrzebne do czytania historie.
o Braterstwo broni
o Dziedzictwo Janga
o Nowe oblicza wojny
o Pole rażenia
o Bitwa o Jabiim
o Za linią wroga
o Nienawiść i strach
o Ziemia niczyja
o Republika
o Obsesja
 Towarzysze broni
 Dzięki stwórco
Warte uwagi komiksy z Darth Maul:
 Darth Maul
 Stare rany
 Wskrzeszony

Warte uwagi komiksy z Aaylą Securą:
 Seria Republic +Jedi- w tej serii ta postać się narodziła. Więc te komiksy z nią to podstawa dla każdego jej fana. Historie w których się pojawia jego wątek (wg kolejności czytania). Jest to zestawianie mające wszystkie potrzebne do czytania tego wątku historie (stąd nie we wszystkich wymienionych pojawia się Secura)
o Zmrok
o Ciemność
o Rytuał przejścia
o Ofiara
o Ślepa próba
o Jedi: Aayla Secura
o Jedi: Hrabia Dooku
o Atak z cienia
o Pokaz mocy
o Zbroja
o Tropiony
o Oblężenie Selucami
 Jedi: Aayla Secura- może też być traktowana jako po prostu kolejna historia z tą postacią
 Fale grozy

Warte uwagi komiksy związane z grami Knights of the Old Republic:
 Seria Opowieści Jedi- w tej serii jest wiele rzeczy do których nawiązują w grze (np. pojawiają się sithowie wspominani w grach, czy wspomniane są jakieś wydarzenia)
 Seria Knights of the Old Republic- wydarzenia dzieją się przez tymi z gry. Jest trochę nawiązań, czy znajomych rzeczy (np. planeta Taris). Sama historia jest świetna. Idealnie łączy przygodowe gwiezdne wojny z momentami czy wątkami nieco poważniejszymi.
 Cienie i światło-historia nawiązująca do I części KotORa
 Niewidzialni, niesłyszalni- historia pokazująca jedno wydarzenie z przeszłości Visas Marr
Komiksy zabawne:
 Narodziny gwiazdy śmierci
 Tag i Bink kopnęli w kalendarz
 Skippy: robot Jedi
Czego unikać:
 Jedi vs. Sith- znacznie lepsze przedstawienie tych wydarzeń mamy w książce Darth Ban: Droga zagłady
 Spadająca gwiazda-dość słaba historia z Republic, która nic do niej nie wnosi i nie jest związana w żaden sposób z serią.
 Najcenniejsza broń
 Generał Grievous
 Mroczne Widma
 Misja Lorda Vadera
 Komandosi Landa na Orlich skrzydłach


Chronologia komiksów Star Wars: http://www.gwiezdne-wojny.pl/Tekst/1868

Poradnik stworzył MistrzSeller.

Link do artykułu na stronie
http://www.utapau...cle_id=137

Link do oryginału
https://drive.goo...4zZm8/view

Temat został założony w celu rozmów i pytań odnośnie kolejności czytania.
Edytowane przez Thorin dnia 26 listopad 2014 18:07
 
MistrzSeller
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 26 listopad 2014 11:09
Awatar

Użytkownik

Postów: 1019
Data rejestracji: 13.09.09

Za pomocą dodaj artykuł wysłałem to do dodania na stronę (podobnie jak drugi poradnik).
Czas jest względny

Moje książki SW: http://www.gwiezd...?nr=429673
Jeśli chcesz pożyczyć którąś odezwij się na PW.
 
http://www.gwiezdne-wojny.pl/b_blog.php?u=8218
Smok
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 27 listopad 2014 19:05
Użytkownik

Postów: 11
Data rejestracji: 21.07.14

Skoro jest temat na forum, to pozwolę sobie tutaj wkleić to co z Katarnem napisaliśmy w shoutboksie. Może komuś się przydać, a może jakaś dyskusja o komiksach się rozwinie.

Smok: Skoro o komiksach mowa to warto jeszcze dodać kategorię równie ważną co okres i bohaterowie, czyli rysunki. Generalnie przez długi czas można było podzielić komiksy gwiezdno wojenne na te narysowane przez Jan Duursemę i pozostałe. Duursema przez długi czas wiodła prym jako najlepsza rysowniczka SW. I rzeczywiście, jej prace coś w sobie mają. Nie jest to jakiś niesamowicie wysoki poziom artystyczny, ale solidna rzemieślnicza robota. Z czasem jej prace stały się coraz bardziej nierówne i ogólnie poziom opadł, ale na szczęście w komiksach z serii Republic był wysoki. Jeśli chodzi o innych rysowników to co kto lubi, mnie osobiście podobały się prace Briana Chinga (spora część Rycerzy Starej Republiki) i Erica Powella (Buda na Terk Street krótka i słaba historia o Greedo, ale za to świetne rysunki).

Katarn: Jest także Douglas Wheatley (zabójcza szczegółowość, każda strona to mały obraz. Za cenę gargantuanicznych obsuw przy oddawaniu kolejnych zeszytów do druku), Dustin Weaver swego czasu (KotOR, wyrażna, mocna kreska), Brandon Badeaux (starsze nieco komiksy, Rebellion, Empire. Trochę barokowy ale sympatyczny styl, świetna mimika twarzy, masa szczegółów). A pani Nicola Scott (seria Empire) robi zabójczo ekspresyjne oczy.
 
Przeskocz do forum:
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

22/02/2022 21:22
Niech Moc będzie z Wami! Yoda

22/02/2022 20:49
Dziękować. Dawno mnie tu nie było, ale widzę, że co niektórzy wchodzą jeszcze na stronę. Wink

26/12/2021 23:04
Wesołych Świąt X Mas

24/05/2021 22:22
Superancko. Grin

21/05/2021 09:29
Bo miałem czasem przyśpieszenia, powoli kończę już ten statek, coś wrzucę Smile

20/05/2021 18:27
Ja rzadziej wchodziłem to tempo pracy Ivereda wydawało się imponujące. Wink

20/05/2021 18:25
Odnotowuję, że znowu byłem Wink Grin

17/05/2021 21:42
Póki co trzymam się go Wink

14/05/2021 21:20
I bardzo dobrze Lordzie Smile

13/05/2021 18:23
Ja mam postanowienie, żeby wchodzić w poniedziałek i czwartek.

Warto zobaczyć:


Skierniewickie Stowarzyszenie Fanów Gwiezdnych Wojen "Utapau"
HTML, PHP, coding, etc: Chebeat
Design: Chebeat & Thingol

Star Wars jest znakiem towarowym Lucasfilm, ble, ble, ble... (użyto w celach fanowskich..)


Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2009 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.