Skierniewickie Stowarzyszenie FanĂłw "Gwiezdnych wojen" "Utapau"
Strona główna - Forum - Statut - O nas - Kategorie newsów - Kontakt - Kalendarz - Galeria - Download - Szukaj - Ostatnie komentarze Piątek, Kwiecień 26, 2024
Zarząd:
Prezes:
Milka - gg:274886

Wiceprezes:
Lord W - gg:2504559
E-mail: wpolskce@poczta.onet.pl

Skarbnik:
Thorin - gg:1505406
Artykuły
· Recencja "Ostatniego...
· Spotkanie Utapau CXII
· Recencja Łotra Jeden
· Spotkanie Utapau CXI
· Spotkanie Utapau CX
Aktualnie online
· Anonimowi: 18

· Zalogowani: 0

· Łącznie użytkowników: 98
· Najświeższy rekrut: Monika
Ostatnio online
ivered 2 tygodnie/dni
Nova24 tygodnie/dni
Damian27 tygodnie/dni
Thingol27 tygodnie/dni
jariniop30 tygodnie/dni
Lord W36 tygodnie/dni
Aero81 tygodnie/dni
Thorin115 tygodnie/dni
Chebeat207 tygodnie/dni
Vinga254 tygodnie/dni
Ankieta
Czy po ustaniu pandemii miałbyś ochotę na spotkanie członków SSFGW Utapau?





Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Reklama:
Elsword
Wstęp

Założeniem niniejszego tekstu miało być przedstawienie bardzo ciekawej i wyjątkowej gry jaką jest Elsword. Dla osoby nieobytej z tego typu grami na pierwszy rzut oka może być to połączenie Mario - gamplay na planszy z Mortal Kombat - rozgrywka PVP. Jednakże początkowy tekst autorstwa Harrego zastał uzupełniony o dodatkowe elementy Lorda W - odnoszące się do prawa autorskiego. Zatem łączymy przyjemne z pożytecznym.

Elsword

Elsword to popularna na całym świecie gra internetowa MMO, która osadzona jest w świecie fantasy. To świetna propozycja dla fanów mangi - tutaj gracz może wcielić się w gotycką lolitkę lub bezwzględnego wojownika w japońskim stylu. W Elsword możesz znaleźć swój własny styl, walczyć z przeciwnikami o jak najlepsze pozycje, a także grać grupowo. W Elsword online można grać bez żadnych dodatkowych opłat! Więcej informacji na temat gry znajdziecie tutaj

Poniżej pozwoliłem sobie wstawić filmiki:

gameplay na planszy
pvp:
Jeden z moich ulubionych filmików(z komentarzami):

Harry

Prawo autorskie

Powyższy tekst stał się dla mnie przyczynkiem do głębszych rozważań na temat ustawy o prawie autorskim, choć nie będę ukrywał, że temat nurtuje mnie od dłuższego czasu. Niestety w ostatnimi okresie dokonano w nim wiele zmian, co powoduje, że jest ono dla mnie niejasne. Kiedyś tekst był zrozumiały - teraz tych literek przy numerku trochę przybyło.

Nadal mamy problemy (co pokazał Harry) z ustaleniem co można robić w ramach dozwolonego użytku. Po pierwsze - zawsze i kategorycznie jeżeli korzystamy z czegoś w ramach dozwolonego użytku musimy podać autora tekstu i podać dokładne (najdokładniej jak to możliwe szczególnie w przypadku stron internetowych) źródło! Secundo - jeżeli coś nie jest nasze nie oszukujmy innych i napiszmy to wyraźne. W przypadku analizy krytycznej istnieje tzw. prawo cytatu, które uznajmy, że Harry zastosował. Jednakże przytaczać można jedynie fragmenty utworu, a i Nasz wywód na temat przytoczonego fragmentu powinien jednak stanowić przeważającą cześć opracowania. W innych przypadkach, gdy nie stosujemy prawa cytatu do jasno wskazanych (i bardzo nielicznych przypadków) w ustawie celów powinniśmy mieć zgodę autora na wykorzystanie jego twórczości!

Kiedyś krzyczano - Stop Acta! - i choć może wielkich zmian nie było to jednak pewne drobne zapisy w prawie autorskim są. Oczywiście większość szarych obywateli się tym zbytnio nie przejęła (bo i tak postępują wg przyzwyczajeń) a artyści i producenci i inni twórcy są zadowoleni, że to co było niedookreślone zostało i mają poczucie większej ochrony własności intelektualnej. Praktycznie użytek dozwolony i prawo cytatu zostały ograniczone do tego stopnia, że wykorzystanie utworu do celów dydaktycznych jest podstawą do otrzymania wynagrodzenia finansowego dla autora.

Także w przypadku wszelkich projektów komercyjnych lepiej robić wszystko całkowicie samemu i nie umieszczać cudzych zdjęć lub cudzych myśli, lub trzeba mieć dobrego prawnika albo najzwyczajniej w świecie podzielić się z autorem zarobionymi pieniędzmi.

Pamiętajcie, że każdy medal ma dwie strony. Dzisiaj wy wykorzystujecie czyjąś twórczość, jutro będą wykorzystywali Waszą! Obowiązujące zasady są dyskusyjne, ale wynikają po części z nacisku grup artystycznych. Oni też chcą z czegoś żyć.

Podsumowując. Na przyszłość jeżeli ktoś pisze cokolwiek i gdziekolwiek publicznie powinien przestrzegać prawa autorskiego. Osoba zamieszczająca ten tekst (a więc przeglądająca go przed opublikowaniem) powinna go przeczytać i podjąć odpowiednią decyzję. Pierwotna wersja tego tekstu moim zdaniem była niedopuszczalna do publikacji, jednak uzupełniona o mój wywód filozoficzny, bo merytorycznie od strony prawniczej można by tu podważyć większość rzeczy, jest do zaakceptowania.

Myślcie co piszecie, żebyście się nie musieli wstydzić i tłumaczyć! A teraz w ramach odmóżdżenia polecam zagrać w Elsword i zobaczyć czy faktycznie to gra wciąga tak jak to Harry chciał powiedzieć, ale chyba nie potrafił ująć własnymi słowami.

Lord W

Powyższy tekst był autorstwa debiutanta Harrego i rutyniarza Lorda W.

Niech Moc będzie z Wami!
· Napisane przez Harry dnia 16 kwiecień 2014 13:25 · 11 komentarzy · 58290 czytań · Drukuj
Komentarze
#1 | Milka dnia 16 kwiecień 2014 19:33
ctrl + c ctrl + v
#2 | Lord W dnia 16 kwiecień 2014 20:54
Już mam pojęcie co to za gra. Z pewnością nie w moim typie Grin Pozwolę sobie przeredagować ten tekst.Wink
#3 | Thingol dnia 17 kwiecień 2014 12:39
1. można było założyć temat na forum w dziale inne gry. Artykuły służą do czegoś innego.
2. po tym przeredagowaniu i wywodzie Lorda zupełnie nie wiem o co chodzi...
#4 | Lord W dnia 18 kwiecień 2014 20:51
Spoko. Chodzi o to, że nie można łamać prawa autorskiego. Zresztą Milka ładnie to podsumował. Można było założyć temat i tam dać same linki. Harry musi się jeszcze nauczyć jak się korzysta ze strony.

Były dwa rozwiązania, albo przeredagować tekst, albo go usunąć. Dodałem, więc coś od siebie ku przestrodze. Owszem mogłem usunąć tekst i napisać w prywatnej wiadomości kilka słów Harremu, żeby napisał jednak coś więcej od siebie.

Może jednak ten tekst skłoni kogoś do refleksji lub choćby do zajrzenia do ustawy. Miejmy nadzieję, że Harry drugi raz nie popełni tego błędy i faktycznie zacznie pisać własnymi słowami i jednak zacznie od forum. Młody jest dlatego nie wie jeszcze co i jak. Jednak pewne zasady pora sobie przyswajać.
#5 | Thingol dnia 18 kwiecień 2014 22:54
Aha.
Moge usunąć ten artykuł i niech Harry założy temat na forum jak koniecznie bardzo chce promować ten cały Elsword?
#6 | Lord W dnia 18 kwiecień 2014 23:53
Teraz już nie ... bo poświęciłem swój czas, żeby coś tu dopisać. Wink

Harry chciał mi pokazać na czym ta gra polega - no i bardzo dobrze. Tylko forma artykuły nie była do tego adekwatna.

Założyć temat zawsze można. Nie widzę przeciwwskazań.Pfft
#7 | Thingol dnia 19 kwiecień 2014 20:06
Twój poświęcony czas można uszanować robiąc ctrl+c -> ctrl+v do tematu na forum.

Chyba, że tylko mi przeszkadza zaśmiecanie działu artykuły czymś, co artykułem nie jest.
#8 | Lord W dnia 21 kwiecień 2014 20:18
A czym jest?

Jeśli bardziej Ci to nie pasuje w tym miejscu, to z okazji świąt mogę spełnić Twoje życzenie i przystać na Twoją prośbę. Tylko ciekaw jestem czy temat będzie dotyczył gry Elsword czy może prawa autorskiego?

Miejmy nadzieję, że ktoś już przeczytał ten tekst i na przyszłość ludziska wyciągną wnioski. Myślę, że pewną rolę dydaktyczną spełnił (mam taką nadzieję).

Jak mówię święta to okres radości, więc jeżeli Thingol chcesz to możesz ten tekst usunąć i założyć temat na forum. Myślę, że wystarczy jak będzie on dotyczył samej gry, bo mój wywód i tak by już tam nie pasował. SmileWinkCool
#9 | Thingol dnia 21 kwiecień 2014 22:36
...

Za dużo znaków i energii (również intelektualnej) marnujesz na rzeczy zupełnie nieistotne.

W sumie to już niech ten artykuł tu zostanie.
#10 | Harry dnia 23 kwiecień 2014 09:25
Aww, c'mon.
Mój poziom nerdyzmu jeszcze nie objął działaniem systemu tego forum (jak na razie).
Dość rzadko tu wchodzę, bo (co dziwne) mam jeszcze trochę życia do ogarnięcia.
Jesli trzeba, to temat zostanie założony.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

01/08/2023 18:17
Cytaty fanklubowe są dostępne dla zalogowanych. Prośba o podesłanie zdjęcia z ostatniego nieofa to wrzucę na stronę. Będzie dostępne tylko dla zalogowanych.

22/02/2022 21:22
Niech Moc będzie z Wami! Yoda

22/02/2022 20:49
Dziękować. Dawno mnie tu nie było, ale widzę, że co niektórzy wchodzą jeszcze na stronę. Wink

26/12/2021 23:04
Wesołych Świąt X Mas

24/05/2021 22:22
Superancko. Grin

21/05/2021 09:29
Bo miałem czasem przyśpieszenia, powoli kończę już ten statek, coś wrzucę Smile

20/05/2021 18:27
Ja rzadziej wchodziłem to tempo pracy Ivereda wydawało się imponujące. Wink

20/05/2021 18:25
Odnotowuję, że znowu byłem Wink Grin

17/05/2021 21:42
Póki co trzymam się go Wink

14/05/2021 21:20
I bardzo dobrze Lordzie Smile

Warto zobaczyć:


Skierniewickie Stowarzyszenie Fanów Gwiezdnych Wojen "Utapau"
HTML, PHP, coding, etc: Chebeat
Design: Chebeat & Thingol

Star Wars jest znakiem towarowym Lucasfilm, ble, ble, ble... (użyto w celach fanowskich..)


Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2009 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.